Xherdan Shaqiri

Xherdan Shaqiri

flamuri-kombetarja_shqiptare_1.jpg

Xherdan Shaqiri (lindur më 10 Tetor 1991 në Zhegër, Gjilan), është futbollist zviceran me orgjinë shqiptare i cili luan me klubin anglez Stoke City në Premier League dhe me kombëtaren zvicerane si mesfushor. Që kur kaloi në skuadrën e parë të Baselit, Shaqiri është lavdëruar shumë për shpejtësinë e tij dhe për kontrollin e topit.[3]
Webfaqja zyrtare e FIFA-s e përfshkruan Shaqirin si të "paparashikueshëm me topin", "i aftë me të dy këmbët" dhe me një "vizion të shkëlqyer.[4] Ai e ka pseudonimin "Messi alpin" dhe "xhuxhi magjik"