Kyqja
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Menyja kryesore
Antar Online
Shqiponjat.ch Forum Index
   Albumi Fotografik
     Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
Regjistrohu qė tė postosh

Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme | Nė fund
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/2/18 12:54
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Panorama qė flasin..Fotoreportazhė


Vetėm njė ditė do tė u duhet tė qėndroni kėtu dhe tė kėnaqeni me bukurit natyrore.Kėtu nuk mbet askush pa fjalė as ato qė kur nė jetė nuk nuk kan pas shpirtė te poetit. Natyra e gjelbėruar,ujtė e pastėr te liqenit te rrethuara me brigje pishe dhe lule nga mė tė ndryshmet,japin fotografi te njė kopshti botanik,kurse ajri i pastėr bėn qė tė marrėsh frymėn e jetės pėr tė mos u nda kur nga ky vendė qė une do tė quajė,adrenalina e jetės.
Bukuria e alpeve perzihet me elegancėn e restoranteve,hoteleve tė mrrekullueshėm,me harmonin e kopshteve tė lulezuar,dhe dhomave tė fjetjes qė ofrojnė komoditet te gjėrė,pishinat dhe kurimet medicinale,sauna,sallone kozmetike,vizitori pėrfiton bindje se asgjė nuk ka tė mangėt nga jeta e metropoleve.Kėtu,tė lindin ide tė shprehesh lirisht,tė thurish fjalėt me tė bukura,kurse kėnaqsija shpirtrore qė sjellin bukurit natyrore sikur te filtron trurin tė mendosh se parajsa e kėsaj bote ėshtė mu kėtu.
"E vėrtetė,por kėtu jemi nė mes tė Zvicrės.Gjithēka ėshtė ndėrtuar falė dėshirės sė mirė tė njė pupulli me traditė pune tė lashtė,popull i cili ardhmėrin e sheh nė perspektivė te edukur tė gjeneratave tė arrdhėshme,dhe historikisht duke u lėne atyre jo vetėm bukurit e natyrės,por edhe bukurit qė me mund dhe punė i kan ndėrtuar me vite.


----------------

(1) 2 3 4 5 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/2/18 13:45
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
Schaffhausen
Lumi Rajna i jep kėtij qyteti pamje mahnitėse ne veqanti ujvara Reinfall siē e quajnė vendasit e cila vizitohet nga vizitorė nga e gjithė bota pėr cdo ditė."Tė vizitosh Schaffhausen pa e pa Reinfall ujvarėn do tė thote se nuk ke pa asgjė".
Nė kėte vend pėrzihen sėbashku filozofia e modernitetit dhe konturat e lashta tė ndėrtesave qė pasqyrojnė lashtėsin e qytetit.

Pėreth qyteti ėshtė i rrethuar me brigje te vrreshtave tė lashta traditė kjo qė ketij qyteti i jep edhe emrin prodhues gjigant i verėrave te ndryshme me dhe pa pėrbėrrje sasie alkoholi.
Kėtu,edhe shumė shqiptarė kan gjetė strehė ku sotė gati nė cdo skajė tė kėtij qyeteti ndigjohet fjala shqipe.
Schaffhausen si kanton mė vete egzistencen e sheh nė bujqėsi,vreshtari,turizėm,ndėrtimtari dhe disa uzinave industriale si fabrika e verės dhe disa uzina mė tė vogla.Reinfall
Sipėr brigjeve tė reinfall rradhiten shtėpit dhe hotele modern, kisha dhe kulla te lashta,vende pėrkatės uikendi,dyqane te mbushura me artikuj ushqimorė,suvenire etj.

"Eja ne reinfall e sheh edhe Schaffhauesen".


----------------

(1) 2 3 4 5 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/2/18 22:18
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
AlpetGati ēdo turist me tė zbrit nė Aeroportin e Zurih mendon pėr alpet e Zvicrės,pėr qendrat e skijimit dhe pista skijimi,por edhe pėr Hotelet luksoze pėr tė cilėt vendasit kan bė tė mundur qė ēdo turist tė ndjehet si nė shpi tė vetė.Pistat e skijimit ofrojnė komoditet pėr ēdo moshė si dhe sherbime tė pajisje skijimi nga mė tė ndryshme.Njė qendėr skijimi sigurisht fotografi e njė viti mė parė ngase ky vitė si duket i ka befasu vendasit po edhe alpet duken disi te mjerueshme me mungesėn e borės.Dimėr i ngrohtė me pak borė nuk i ka gezu aspak zvicerianėt,po as edhe turistėt.....
Megjithate,Hotelet ofrojnė aktivitete tė tjera rekreacioni qė vizitorėt te ndjehen sa mė mirė.


----------------

(1) 2 3 4 5 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/2/19 1:31
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
LumenjtėZvicra nuk mburret vetėm me liqej tė shumtė, nga ato tė mėdhenj tė mesėm dhe tė vegjel,por edhe me lumenj tė cilit derdhen nga njė liqen nė tjetrin, disa nga kėto edhe tė lundrueshėm pėr anije transporti dhe udhėtarėsh.Natyrisht,kėtu nuk mungojnė as aktivitete sportive ujore si peshkimi,kajak lundrimi ne ujėra te shpejta ne kanjone tė cilat nė shikim tė parė dhe pėr ato qė nuk i njohin kėto sporte duken tė rezikshėm.Disa nga kėto lumenj shpeshhere dalin nga shtrati i tyre dhe krijojnė vershime te mėdhe ne dėme materiale prej disa milion franga gati pėr cdo vitė.Syrit tė zvicerianit i duhet tė shohė vetėm njė kenetė ato pėr tė shėndru nė liqen,dhe me ndėrtim tė objekteve pėrreth tė shėndroje nė vend turistik. Rrugės pėr Gothard Pass liqenj tė tillė jan tė shumtė tė gjithė tė pastėr dhe tėrhjekės pėr turizėm.


----------------

(1) 2 3 4 5 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/2/19 21:12
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
Julier PassJo rrallė udhėtime nė detyrė mė kan mundėsu tė njihem me rrugėt qė shpiejnė nė drejtim te qyetit turistikė St.Moritz.Gjatė stinės sė verės qėllimisht marrė kėtė drejtim, rrugė e cila vetėm gjatė verės ėshtė e kalueshme.Posa tė marrė pėrpjetė kėtė rrugė malore me lakesa tė shumta,nė fillim tė duket se kėtu nuk gjallėron jeta.Shkėmbe tė mėdhenj dhe maja tė nalta gleqeri kėtu aty pakės barrė te gjelbėruar dhe disa lule te rralla.Vozitja me automjet nuk ėshtė edhe aē e parezikshme pėr shkak tė kėthesave tė shumta dhe trafikut tė automjeteve.Nė rafshnaltėn Julies Pass vėrehen automjet tė parkuar pėrpara restorantėve,kurse nė ty anėt e rruges regjionale shtrihen fshatra te bukura tradicional tė arkitektures Zviceriane tė sė kaluarės dhe sot,por edhe nga ndonjė shtėpi kėtu aty largė njėra tjetrės disa qindra metra qė kėtij vendi malorė i japin pamjen fantastike dhe gjallėrimin bashkė me ajrin e freskėt dhe uje tė pastėr.


----------------

(1) 2 3 4 5 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/2/26 10:05
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
DavosDavos,nuk eshte vetem nje qytet pitoresk malore te cilin per cdo vite e vizitojne me mijra turist nga e gjith bota,por edhe qender vendimarese politiko-ekonomike kur jo rralle nuk mungojne as demostrime te kundershtareve te disa zhvillimeve ekonomike te papranueshme per vendasit dhe te tjere.Por,ketu ruhet qetsia e qytetreve qe ky qytet te mbetet po ai qe u afron te gjithve mikpritjen me te gjithe potencijalin turistik dhe bukurit natyrore.

Davos ,Live camDavosi,sot i mbuluar me bore nuk paraqet asnjefar pengese te arrihet deri aty pasiē edhe kur rruget jan te pakalueshme per trenin malore siē e quajne venndasit nga qyteti Chur per ne Davos,bora eshte si hale ne sy.
Ketu shume figura te artit,filmit po edhe politikes kan gjete vendin me te pershtashmen per manifestime apo promovime te veprave te tyre,kurse nga politikanet do te veēoje edhe disa politikan shqiptare te cilet kan qendru ketu si Sali Barisha,Fatos Nano,Ibrahim Rugova,e shume e shume te tjere nga e gjith bota po edhe Klinton.


----------------

(1) 2 3 4 5 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/3/17 0:04
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
Simplon PassNe foto mund tė lexoni se nė cilėn naltesi mbideti gjinden keto rrafshnalta malore.Edhe kėtu ėshtė vendos vitaliteti i turizmit pėr tė cilėt ėshte pėrkujdes vetė shteti dhe pronarėt qė adhuruesve te shetitjes nė natyrė tė u behet e mundur ku tė ju sheh syri atje edhe tė shkėl kėmba.
Rrugica kembesoresh te thurura ne tė dy anėt deri nė maje mė tė larta,por edhe ndalesa ne vende ku paraqesin rrezik per jetėn me paralajmėrime te rreziqeve qė mund te ndodhin.
Edhe kėtu turisteve u ofrohen sherbime te ndryshėm restaurante,hotele dhe motele,deri ne shtepi uikendi te pajisura me cdo orendi shtepiake,dhoma fjetje,banjo,kuzhina,Tv dhe telefon.Edhe pak na vjen vera dhe ska si te i ik ndonje uikendi ketu ku jeta nga large duket se nuk gjalleron,perkundrazi faktet flasin te kunderten.


----------------

(1) 2 3 4 5 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/3/17 0:30
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
Alpet GraubündenAlpet Graubynden bukuri e rrale natyrore e cila njihet me Parkun Nacional si per vendasit poashtu edhe per te hujte.Ketu cdo femi ka mundesi te loze me drenusha te vogla te cilat sillen po si femit pa u shkeput nga njerzit.Keto kafshe nuk mund te i quajme te egra pasic ne asnje caste nuk ndahen nga miqte e tyre te perditshem por edhe ato sillen poashtu si e kerkon vete natyra aty, dhe ligjet e gjuetis"Mos me gjuaje mua gjuan femin tend"!Kafshet e egra gjithkund jan te mbrojtura me ligj ne Zvicer dhe meren si pasuri nacionale,dhe cdo kush te hedhe pushke mbi keto kafshe denohet me shuma te medha lekesh deri ne burge disa vjete ne veqanti kur kemi te bejem me gjueti te drenushave,kaprolleve. dhe dhive te egra.
Nje raste interesant ka ndodhe para ca muajshe kur nje ujk paraqitet diku ne disa fshatra te Lucernes i cili gjate nje nate prishe bagti te imet te nje blegtori.Eshte dashte plote 3 muje te diskutohet ne shtype qe organet gjyqesore dhe Parlamenti te sjelle ligj enkas per ujkun a te i meret jeta si i demshem?.Ujku eshte denu si "gjakatare",poashtu ligji eshte ne fuqi,por i eshte lene hapsire ujkut a do te beje edhe nje dem dhe te saktsohet se a eshte ai i verteti,qe do te thote se ujku ende eshte gjalle.Eshte kenaqsi e veqante te shohish keto femi ne shoqeri me keto kafshe te bukura te urta dhe et dashura.


----------------

(1) 2 3 4 5 »
Postuesi Nyjet
dadushi
Postuar nė: 2007/3/17 7:06
Webmaster
Anėtarsuar mė: 2006/6/24
Vjen nga: Zvicer
Replika: 2975
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
WalenseePo te keni vendos te kaloni nje uikend nuk duhet te mendoni shume se ku. Autostrada nga Zyrih per Chur lidh disa pjese teritorijale (Kantone),Zyrih,Sand Galen,Glarus dhe Graubinden ne nje largesi prej 120 km rruge.Posa te jeni largu nga Zyrih dhe liqeni i Zyrih rruges per ne Chur futeni ne luginen e Walensee.Ne drejtim per Glarus rruga kalon permes disa qytete dhe fshatra si Oberurnen-Niderurnen.Gjithcka eshte ndertu sipas planit urbanistik.Fusha te mbjella deri ne cm.i japin ketij regjioni pamje fantastike ne veqanti gjate stines Pranveres kur gjithka ka gjelberu.
Ketu jan krijuar hapesira te medha per te u perfshire ne verbulen e modernitetit dhe romantikes.


----------------
Asnjė vend nuk ėshtė i sigurtė,asnjė njeri,dhe asnje krijesė..

(1) 2 3 4 5 »
Postuesi Nyjet
dadushi
Postuar nė: 2007/3/28 19:06
Webmaster
Anėtarsuar mė: 2006/6/24
Vjen nga: Zvicer
Replika: 2975
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
Tė largohemi pak alpeve pėr tė u futė nė qendėr tė Zürich(Zyrih),jo kryeqeti i Zvicrės por metropoli qendrorė Zvicerian.Gjindemi nė stacionin kryesore tė Zyrih.Gati nė ēdo minut arrijn ose largohen nga kėtu trena nė destinacione te ndryshėm nė drejtim tė qendrave Europiane,por edhe tė komunikacionit tė brendshmėm hekurudhor qė lidhė ēdo skaj tė Zvicres. Pėr ēdo ditė kėtu vijnė ose largohen me qindra mijė udhtarė.

Rruga Banhofstrasse lidhet me stacionin hekurudhorė,dhe e mer emrin pa nga Banhof(Stacion) Strasse(Rrugė).Kėtu gjindet edhe qendra tregtare e qytetit Zuerich.Shtepi mallrash me prodhemi tekstili si Jelmoli,Globus etj,pastaj restorante dhe kafeteri moderne,shitore me mallra te ndryshem nga e gjithe bota.Jo shume large nga ketu kemi edhe muzeumin,shtepin e teatrit dhe kinosalla te hapura per vizitore 24 orė.Banhofstrasse eshte rruga kyqe qe lidhet me sheshin e stacionit, pastaj me Löwenstrasse rrethi ku gjinden te gjithe profilet tregtare,banka,zyra te tjera afariste,dhe shume e shume dyqane artizanati.


----------------
Asnjė vend nuk ėshtė i sigurtė,asnjė njeri,dhe asnje krijesė..

(1) 2 3 4 5 »
Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme |

Regjistrohu qė tė postosh
Copyright © 2006 - 2014 shqiponjat.ch | Tė gjitha tė drejtat e mbrojtura |