Kyqja
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Menyja kryesore
Antar Online
Shqiponjat.ch Forum Index
   Albumi Fotografik
     Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
Regjistrohu qė tė postosh

Threaded | Te vjetrat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme | Nė fund
Postuesi Nyjet
Anonimė
Postuar nė: 2008/6/2 21:22
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
Pamje te bukura!
« 1 2 3 (4) 5 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2008/6/2 21:00
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
Sant Moritz


Sant Moritz gjendet ne zemer te regionit Oberengadins dhe nje nder qendrat turistike me moderne ne lartesi mbi detare 1800 metra.
Pozita gjeografike ka be qe Sant Mortiz quhet fshati me i bukur turistik.Ketu kan siguri kafshaten e bukes dhe jeten e mire mbi 4500 vende pune kryesisht ne turizem,ka vetem 5.500 banore.
Gjate sezonit turistik vizitohet nga qytetare nga e gjithe bota ne veqanti gjate sezonit te dimrit ku qendrat e skijimit moderne afrojne komoditet per te gjitha moshat.

......gjate sezonit te skijimit

Sant Moritz-qendra e qytetit


Pamje


----------------

« 1 2 3 (4) 5 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2008/5/23 15:02
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė


Kaēkaval,i njohur nga shija e veqanteBukuri natyrore qe lidhen ngushte edhe me Personazhin Haidi.

Nga maja Saentis thuhet se shikohen gjashte vise te tjera ose thone vete Appenzellasit,gjashte shtete.Appenzell shtrihet ne lindje te Zvicres dhe ofron gjate gjithe vitit dyer te hapura turismi,ushqime trandicionale djadhi dhe bylmete te llojeve te ndryshem bashke me bukurite natyrore fantastike pa kufi.Muzeu Appenzell


----------------

« 1 2 3 (4) 5 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2008/5/23 14:35
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
Gornergrat Bahn(Treni)Gjate cdo sezoni Alpet e Zvicres gjallerojne deri ne maja te nalta.Dielli ketu ndriqon gjate gjithe vitit duke u dhene brigjeve nje pamje fantastike dhe joshese per turismin gjate gjithe vitit.Treni i cili udheton drejte majes Zermatt,brenda 24 minuta arrin te kaloje deri ne lartesi te majes 3098 Metra mbi naltesine detare.
----------------

« 1 2 3 (4) 5 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2008/5/23 14:12
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
Udhetim drejt Brienz RothornNe Brienz Berner Oberland eshte kenaqesi e veqante te udhetohet me Tren me avull i cili eshte ne perdorim qe nga viti 1892.Eshte i vetmi Tren me avull i tri gjeneratave.Per te marr lartesin e majes Rothorn 1678 metra mbi naltesin detare,perveq shinave ne mes binareve ka edhe zingjir ku ankerohet nje rrote me dhembe siguri ne raste defekti sepse ky tren merr perpjet majat e larta deri tek Restauranti Rothorn Kulm.Udhetimi me kete tren para syve ju sjelle Panorama grandioze te Alpeve qendrore te Zvicres qe nga Alpete e Bernit deri ne Jura.

Disa pamje nga Rothorn Brienz
----------------

« 1 2 3 (4) 5 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/4/19 17:19
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
Shko kah te duash,ketu te rrethon gjelberimi dhe bukurite natyrore po edhe shtepi te vjetra qe karkaterizojne jeten nder shekuj te popullates te ketij Shteti.Jan shtepi te vjetra te mbrojtura me ligj dhe te regjistruara ne librin emze si shtepi muze.
Ligji nuk lejon ndryshim te pamjes se jashtme vetem disa ndryshime te vogla ne brendesi te ketyre shtepive per te u rujte ambienti jetes te se kaluares.
Ne keto shtepi gjen orendi te vjetra shtepijake dhe mjete pune te banoreve te alpeve te larta,po edhe mjete bujqesie sic thone prej gjilpere deri te plugu dhe kosa e dores.
Vizitoret jan te mireserdhur gjithkund,por nje vizite e shkurter te ketyre shtepive do te ju mundesoje te njiheni me kulturen dhe jeten e popullates ketu.

Rruget jan te ngushta enkas per te mos qarkullu automjete per shkak te ndotjes te ajrit,keshtu qe ketu eshte ruajte origjinaliteti i te se kaluares,dhe ajo qe eshte me rendesi ketu edhe fryme meret lirisht dhe e ndjen thelle ne mushkeri ajrin e paster.
Ia vlen te ecet ne kembe!


----------------

« 1 2 3 (4) 5 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/4/3 8:33
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
Zyrih,metropoli ku nuk dallon nata me diten.Qytet qe ofron kushte jetese me te mira.Metropoli i monumenteve te shumta historike.Qender e kapitalit bankar..Ne foto;Banka Credit Suisse naten..Credit Suisse diten.....

Zyrih,nuk e bejne te njohur vetem Bankat e gjithe botes por,edhe Universitetet e shumta,spitale moderne me teknollogji te zhvilluar dhe sherbime shendetsore jashtzakonisht korekte dhe ne kohe.

Ne foto; Dental Universiteti Zürich/Zyrih

Panairet qe mbahen ketu sjellin vizitore nga e gjithe bota, me kete edhe profite.
Ketu eksponohen prodhime te llojllojshme nga e gjithe bota dhe prodhime vendas te kualitetit te larte.

Foto, nga nje prej panaireve...Foto;Ambient jetese...

Ambient shtepijak qe Zyrih e bejne te rradhitet nder Metropolet e pare ne bote qe mundson kushte jetese standarde dhe te mira.
Kete risi e ka deshmu edhe Mercer Studio,pas Zyrih rradhitet Gjeneva,kurse nga Mtropolet botrore pas Zyrih vjen Vankuver dhe Wiena,Diseldorf,Frankfurt,Mynih,Aukland.Klube nate te kulturave te ndryshme....Klubi/Restoranti shqiptare Rinora4/Per me shume:http://www.rinora4.ch/default.asp

Ketu rinia shqiptare ke gjete vendin e argetimit ku per cdo jave organizohen mbremje me muzike shqiptare me Intepretues te njohur te Estrades shqiptare nga te gjitha trevat shqiptare...Elita 5......


Vendi ku shqiptaret njohtohen me njeri tjetrin,lindi shoqeri te reja,miqesi,pse jo edhe dashuri qe me voen kurorezohen me martesa..Ambienti ne Klubin Rinora4 ofron komoditet dhe argetim te kendshem per te gjithe...por edhe siguri.
----------------

« 1 2 3 (4) 5 »
Postuesi Nyjet
dadushi
Postuar nė: 2007/3/29 8:18
Webmaster
Anėtarsuar mė: 2006/6/24
Vjen nga: Zvicer
Replika: 2975
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
Sihlcity...Arkitekture moderne... shtepi parkimi te automjeteve.Qender tregtare posa e ndertuar qe arrin kosto ne miliona franga.
Ketu kan gjete vend shume prodhues te artikuj te ndryshem,dyqane moderne,hotel,kinosalla,kafene dhe restarante,qerdhe femish ku prindrit mund te i lene aty perdirisa enden dyqaneve per te ble dicka..servis specijal per ato qe nuk kan kushte dhe qe nuk duan te lodhen,ky servis per pes frenga ua dergon ne shpi pakot e blera me artikuj ushqimi apo tekstili.Ketu shume te reja shqiptare kan gjete vendin e punes.I gjejme ne kasa te shitoreve dhe ne vende pune te ndryshme deri tek sporteli Info ku japin udhezime se ku dhe cka gjindet ketu per te mos humbe kohe duke kerkuar ato qe kan nevoje.Keshtu eshte proektuar dhe keshtu duket Sihlcity sot.Hyrje dhe dalje ne Parking SihlcityZyrih dhe rrethi parajs e vertet...Emigracioni shqiptare mburret me te arriturat ne kete Shtet.
Fatkeqsisht,ne mesin tone kemi edhe te tille qe prishin imazhin tone, si delikuente te akteve makabre,dhune,droge,prostitucion,vrasje dhe prishje te rendit publik.
Zürich Aeroporti...
Disa qindra fluturime dhe aterime ne dite,Aeroportin e Zyrih e kan be te rradhitet ne vend te peste te Aeroporteve ne bote.
Ketu cheking fluturimet behen pa asnje problem dhe ne kohe por,ka pas raste kur agjensit turistike ne destinacione Prishtine dhe Shkup kan shite bileta me teper se sa fluturime te lejuare ne dite,dhe keshtu udhtaret ken mbete ne pritje te fluturimeve te dites qe vjen,por ka pas raste kur autoritet e Aeroportit me veteangazhim te tyre ken be kerkesa per fluturime shtese si "Charter Fluturime"vetem qe udhtaret te zhgenjy nga bashkevendasit e tyre sa me shpejte te arrin ne destinacionin e duhur.
Sot situata me ndertim te pistave fluturimi te reja dhe me me shume kapacitet fluturimesh,keto anomali krejtesisht jan zhduke fal angazhimit te Autoriteteve te Aeroportit duke u terhjek verejtje agjensive shqiptare te mos kete raste te tilla,ne te kunderten u meret leja e punes .Nje nder terminalet e Aeroportit te Zürich


----------------
Asnjė vend nuk ėshtė i sigurtė,asnjė njeri,dhe asnje krijesė..

« 1 2 3 (4) 5 »
Postuesi Nyjet
dadushi
Postuar nė: 2007/3/29 7:44
Webmaster
Anėtarsuar mė: 2006/6/24
Vjen nga: Zvicer
Replika: 2975
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
Zyrih,qyetet ku thuren kultura nga shume shtete te botes.

Rrugeve,digastere,kafeteri,ndertimtari,sportele banka,gjithkund ndigjohen dhe fliten gjuhe nga me te ndryshme.
Ne raste kremte, ne balkone te banesave te bien ne sy flamuj te shtete dhe kultura nga e gjithe bota.
Ketu perdorimi i flamujve nuk eshte i ndaluar perkrah atij te Zvicres,po edhe rrugeve gjate manifestime kulturore ose demsotrata me leje specijale te Departamentit te Shetit te Siguris.


Lumi Limat dhe pjesa e vjeter e qyetit Zyrih eshte nje atrakcion me vete per cdo vizitore dhe vendasit,po edhe per te hauje perkohesisht qe jetojne dhe veprojne ketu.Ne zemer te qyetitit te bien ne sy edhe panoa firme te afaristeve shqipatare,si agjensi turistike,dyqane me mallra ushqimi,avokatura,butike dhe firma ndertimtarie te profileve te ndryshem.Po nuk jan te rralla rastet kur rinia shqiptare me auto luksos rrugeve te qyetetit me dritare te hapura dhe muzike shqiptare te beje qe te gjemoje muzika dhe kenga shqipe.


----------------
Asnjė vend nuk ėshtė i sigurtė,asnjė njeri,dhe asnje krijesė..

« 1 2 3 (4) 5 »
Postuesi Nyjet
dadushi
Postuar nė: 2007/3/28 19:06
Webmaster
Anėtarsuar mė: 2006/6/24
Vjen nga: Zvicer
Replika: 2975
Re: Panorama qė flasin..Fotoreportazhė
Tė largohemi pak alpeve pėr tė u futė nė qendėr tė Zürich(Zyrih),jo kryeqeti i Zvicrės por metropoli qendrorė Zvicerian.Gjindemi nė stacionin kryesore tė Zyrih.Gati nė ēdo minut arrijn ose largohen nga kėtu trena nė destinacione te ndryshėm nė drejtim tė qendrave Europiane,por edhe tė komunikacionit tė brendshmėm hekurudhor qė lidhė ēdo skaj tė Zvicres. Pėr ēdo ditė kėtu vijnė ose largohen me qindra mijė udhtarė.

Rruga Banhofstrasse lidhet me stacionin hekurudhorė,dhe e mer emrin pa nga Banhof(Stacion) Strasse(Rrugė).Kėtu gjindet edhe qendra tregtare e qytetit Zuerich.Shtepi mallrash me prodhemi tekstili si Jelmoli,Globus etj,pastaj restorante dhe kafeteri moderne,shitore me mallra te ndryshem nga e gjithe bota.Jo shume large nga ketu kemi edhe muzeumin,shtepin e teatrit dhe kinosalla te hapura per vizitore 24 orė.Banhofstrasse eshte rruga kyqe qe lidhet me sheshin e stacionit, pastaj me Löwenstrasse rrethi ku gjinden te gjithe profilet tregtare,banka,zyra te tjera afariste,dhe shume e shume dyqane artizanati.


----------------
Asnjė vend nuk ėshtė i sigurtė,asnjė njeri,dhe asnje krijesė..

« 1 2 3 (4) 5 »
Threaded | Te vjetrat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme |

Regjistrohu qė tė postosh
Copyright © 2006 - 2014 shqiponjat.ch | Tė gjitha tė drejtat e mbrojtura |