Kyqja
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Menyja kryesore
Antar Online
Shqiponjat.ch Forum Index
   Informatikė dhe Internet/Elektronika
     Free Softwer......
Regjistrohu qė tė postosh

Threaded | Te vjetrat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme | Nė fund
Postuesi Nyjet
dadushi
Postuar nė: 2007/12/8 22:27
Webmaster
Anėtarsuar mė: 2006/6/24
Vjen nga: Zvicer
Replika: 2975
SPX Editor Free


Free softver foto editore;mundeson editime te fotografive JPG,Gif Bitmap e tjera.Mundesi per rrotullim te fotografis,tekste variante te ndryshme,ngjyra prapaskene,drite,kontrast,ngjyra sipas deshires dhe shume e shume efekte te tjera dekorimi.


----------------
Asnjė vend nuk ėshtė i sigurtė,asnjė njeri,dhe asnje krijesė..

(1) 2 3 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/9/14 13:38
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Ka mundesi Digit Albi paketa te ndiqet edhe ne Pc-e..?
Gjthsejt jan permbi 50 kanale Televiziv Satelitore.
RTK,TVSH.dhe Alsat jan Kanale fre,kurse paketa e Digitalb eshte paket me Kertele parapagese Smart Kart.Natyrishte se eshte e mundur edhe kjo kenaqsi per ato qe jan te interesu,dhe ne vend te PC-e kartes qe kami me nalte duhet te paiseni me kete lloje Sat PC-e Tv Karte Common Interface.
Ketu me duhet te them se te interesuarit te cilet duan te ndjekin Digit ALb paketen e cila paket numeron permbi 35 e me shume Kanale Sat Tv,bashke me Pc_e Sat Tv Karten edhe CA-Modul CONAX,ky eshte edhe modeli i ēdrynosjes te Kanaleve DigitAlb,natyrisht edhe Smart Kart nga distributoret e DigitAlb gjithkund ne Evrope.
Sat-Tv Karta HDTV

Fjala e fillim te shekullit 21,nje kenaqsi e veqante ndjekje te Kanaleve Televiziv Sateliteor HDTV,dhe mundesi te ndiqen edhe kanalet Televiziv Satelitore Dixhatel Fre dhe te Criptuar(te drynosur).
Ne pakon e platformes Dixhitale DigitAlb kemi dy hapesira HD1 dhe HD2.Ketu kemi perveē disa Kanaleve shqip,kemi edhe te huaje te Platformes HD-Hight Digital,qe do te thote edhe disa qindra Kanale Satelitore te pershire ne Platformen DigitAlb, te gjitha keto ne pako te plote te DigitAlb.
Per te ndjekur keto Kanale,perveē TV-Kartes Satelitore HDTV,Modulit Conax,dhe Sim Pay Kartes,patjeter na duhet edhe Kompjuter me i persosur si WinMCE 2005 RollUp2/IMPEG2
Decoder,Vista,Vista Home Premium dhe Vista Ultimate,jo me pak se 4Processor 3 GHz,dhe grafit Karta AMD ATHLON XP+3200,256 RAM-Memorje.
Sistemi bartes i kompromituar i permbajtjeve Dixhitale i perket Normes IMPEG2,kurse HDTV Normes IMPEG4, eshte edhe menyre e transmetimit te permbajtjeve nga Up Stacioni Televiziv permes Satelitit,dy hapesira te ndryshme ne te njejtat Frekuenca nga ato te ulta 10.75 GHz dhe te larta 11.75 GHz,qe do te thote se LNB-Konvertri ose koka e Saēit Satelitore eshte i gatshem te marr keto sinjale ne te dy hapsirat.
HDTV Karta TV Satelitore dhe Kompjutri qe kam permend me larte, u kan vene perpara nje hapesire te madhe veprimi keshtuqe tani keni nje Floppy Dixhital Tv dhe Windows Media Center(Qender),si vijon;
-Dixhital Tv dhe Radio
-HDTV Player dhe Recorder te Normes IMPEG4
-Videorecorder Dixhital
-DVD Player
Me pas vijon Kombinimi I BDA makanizmit punues dhe aplikime me Media Qendra tjera;
-Media Portal
-TV Qender
-Showshifter
-DVB(Digitale Video Broadcast) Viwer.
Ne pako te HDTV Kartes TV Satelitore keni edhe Floppy DTV-Reciver,PCI SLOT Blenda,dhe Driver Setup CD bashke me Fire DTV Viwer.Ka mundesi per me shume Sat-Pozicione Tv PCi-Karta?Edhe SAT-TV Karta Pc-e ka keto mundesi mvaresisht te dhenave teknike te Motorit.Cdo Pci TV Karte ka sinjal komandues automatik te Motorit-USALS,sinjal i cili permes nje senzori ne Motor jep informacione Kartes ne cilen pozite orbitale gjindet Sateliti qe kerkoni te ndiqni,por paraprakisht duhet te jepen koordinata te parametrave gjeografike te vendbanimit dhe akordim te gjithe Sateliteve te vendosur ne liste te pozicionuar ne Lindje dhe Perendim.
Motori HMD 120 do te ishte me i miri per vendbanimet shqiptare ku per te patur sinjal te mjaftueshem,dijametri i Saēit nuk duhet te jete me pak se 1.20m dijagonal.
Tek disa Karta eshte i shenuar Usals kurse tek disa DISEq1.2 qe do te thote se te dy keto komando jan te afta te levizin Antenen Satelitore ne poziten e kerkuar.
Usals komando, pasi te keni be akordim dhe sintonizim te pozitave gjeografike te Sateliteve vepron ne menyre automatike me perjashtim te dhenave te gabuara te parametrave,kurse tek Diseq komando u duhet ne menyre manuale te vendosni cdo Satelite dhe te akordoni qe ma pas te marr ne memorje Sat Pozicionet dhe te leviz ne menyre automatike.
Tek te dy menyrat patjeter duhet te vendosen ne memorje te dhenat e parametrave gjeografike te vendit ku jetoni.
Te marrim Prishtinen si shembull,gjindet ne pozite gjeografike 47° shkalle ne veri,dhe 21°shkalle ne lindje.Keto te dhena vlejne vetem per Prishtinen kurse per qytete tjere nuk jan konstante,edhe nese mund te shfaqet mundesia qe te ju mundesoj ndonje nga Satelitet te kapni por jo sipas renditjes Orbitale,keshtuqe koordinata te gabuara jep rrugen e gabuar Motorit.
Tek cdo Karte Sat Tv Pci Satelitet jen te regjistru dhe te renditur sipas pozites Orbitale nga Jugu pozita "0" kemi ne njeren ane ato te pozicionuar ne lindje dhe ne anen tjeter ato ne perendim.

"0" pika ne jug eshte edhe pika orientuese per te be akordime te Antenes Satelitore dhe Motorit.
Pasi te keni be montim te Antenes ne Motor,drejtohet ne "0" ne Jug.Per kete do te ju duhet te keni nje busoll qe do te u lehtesonte punen dhe kohe.
Ne bartesin e Motorit kemi nje shenje shigjete dhe grade te Motorit nga pika "0" dy linja apo dy grade ne lindje rrotullohet motori manual duke ndrydh dy leva te vogla,njerra rrotullon Motorin kah lindja ,tjetera kah perendimi
-Elevatorit te Motorit i jepen shkalla Veri 47°,kurse Antena lihet diku ka mesi i gradusit.
-Ne fillim ne Usals listen ne Pc-e vendosen parametrat e vendbanimit.
-Sateliti i pare ne liste.
-LNB 1
Si Satelit me i pershtatshem eshte Eutelsat Hotbird 13°,ngase kemi te bejme me Satilite Komunikacioni me te forte.
Verifiko "OK" dhe shko Kerko!
Vete Motori do te gjeje poziten e Eutelsat Hotbird 13°.
-Nese nuk kemi sinjal akustik te mjaftueshem,na ka mbete pozicionimi i Antenes ne shkalle Veri.
-Akordo edhe Antenen derisa te paraqitet sinjal i mjaftueshem dhe dy grafikonet(Forca e sinjalit dhe kualiteti) ne maksimu te mundeshem.
-Kerko te gjithe kanalet Hotbird-Memorizo.
Hape liste te re Usals.Zgjidhe satelitin e rradhes Eutelsat 16° lindje.Leviz Motorin.Vepro si ne rastin e Hotbird.
Veni re!Me pare vendosen Satelitet e Pozites Otbitale ne lindje,me pas ato ne perendim.Kur te keni be keto akordime dhe sintonizime,keni arrit suksesin qe keni deshiruar dhe kenaqsija do te jete edhe me madhe sepse keni mbi 5000 kanale Satelitore dhe disa mij Radio.


----------------

(1) 2 3 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/9/14 9:51
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Spot Tv nė Video Maker..si?
Cdo spot apo film mund te merrni ne cdo kohe,po edhe gjate transmetimit direkt nga Kanali Televiziv.

-Munde merrni cdo spot ne Hard Disk regjistratore.
-Mund te regjsitroni ne DVD-CD regjistratore

Natyrisht,per te mos ngarkuar shume HD-regjistratorin,cdo Audio Video permbajteje me mire eshte te shkrini direkt ne DVD-CD.

Nga ketu tani cdo spot per te cilen shkruan Bardhi se si,mund te te regjistroni ne Media Maker direkt nga DVD-CD,po edhe nga HD nese keni regjistru Video Klipin ne Pc-e.
Principi eshte sic kam shkru me nalte.

Edhe nje here me duhet te cek se jo te gjithe PC-e kane keto opcione.Pc-e me te pershtatshem jan prodhim i vitit 2005,si Windovs-home XP,Windovs Home XP profesional te cilet garantojne ruajtje te kualitetit te Video permbajtjeve me nje humbje te padukshme -+001%,dhe sistem punues adekuate te kesaj lemie.

Suksese.....!


----------------

(1) 2 3 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/9/13 21:22
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Spot Tv nė Video Maker..si?
Nuk ia arrita te beje regjistrim ne faqe shqiponjat.ch,per ate u shkruaj ne na Kontaktoni edhe te me ndihmoni per regjistrim po edhe kam nje pyetje.Si te mare nje video spot nga Televizori dhe te vendos ne Video Maker po edhe ne CD te kompjutrit.
Per mua ishte nje arritur e madhe duke lexu shkrimet nga valoni,arrita te beje edhe Vidio spotin e pare ne Youtube,shkruan Bardhi nga Peskara Itali.

Menyrat se si jan te shumta,por une kete rradhe do te shkruaj per realizim te nje projekti i cili kerkon edhe mjete financiare,jo te medha per ato qe gjinden diku ne shtete te jashtme.

Qe ne fillim me duhet te them,per te realizu kete projekt i cili garanton edhe Vidoe Audio kualitativ gjate transportit te permbajtjeve dixhitale dhe shkrirrej ne CD,gjithcka nga paisjet qe na duhen jane:

-1 Antene Parabolike Satelitore,ose rrjete televiziv kablovik"CabloTV".
-1 Pc-Tv karte Satelitore ose(e kombinuar),Sat-Cablo-Antene tereristike dhe DVB-T-

-PC-e TV Karta ne foto pikerisht eshte qe perfshin te gjitha hapsirat te shtrirjes te sinjaleve televizive,(e kombinuar) cmimi i se ciles sillet nga 150-200 Euro.
-PC-e duhet te mbeshtes Owerlay sistem punues i grafit kartes per perpunim te Sinjaleve Televizive,si p.sh.Pentium 4-5 e me tutje.
-Montazhi i PC-e Kartes ka vend e te caktu ne brendesi te Pc-se.Pasi kemi te bejme me Modul Pc-e Karte Standarde,edhe vendi se ku duhet te montohet nuk paraqet asnje problem,dhe nuk mund te perforcohet ne asnje vend tjeter,perpos ne vendin e percaktuar.
-Istalimi i PC-e Kartes behet sipas udhezimeve te CD-e Instaluese..

Ne treg mund te gjeni edhe modele tjera USB-PC-e TV Karta nese u paraqet problem mantazhi,natyrisht edhe per ka cmimi jane me te shtrejta.

-Ne PC-e Tv Karte ne foto shihen tri priza.Priza me vinē eshte ajo ku edhe duhet te kyēni kablo qe shtrihet nga Parabol Antena Satelitore,gjegjesisht LNB-e Konvertri Dixhital.
-Dy priza tjera jan qe mund te perdoren per burim te cdo lloji tjeter Video Audio Sinjali,si TV Tereristik,DVB-S Tereristik,Video etj.

-Instalimi dhe Justifikimi
-Pasi te keni Instalu PC-e TV Karten,nje sinjal akustik do te u ndihmoje qe te beni Justifikim te Parabol Antenes ne poziten Orbitale te Satelitit per te cilin jeni te interesu te ndiqni.
Kanalet Satelitore Shqiptare shtrihen ne poziten Orbitale 16 E ne Lindje,
Eutelsat 16E.Gjate kerkimit te pozites Orbitale te Satelitit,ne fillim sinjali akustik eshte i dobet,gati shum pak i ndigjueshem.

Pikenisja e justifikimit te Parabol Antenes Satelitore duhet te jet pozita Orbitale "O",kurse Elevatori mvaret nga pozita gjeografike e vendit ku jetoni,dhe ketu merren si shkalle te Elevatorit Pozita Gjeografike Veriu i vendit ku jetoni.Keto Parametra mund te i gjeni ne cdo harte gjeografike,ose komuna ku jetoni.

Me pare qe duhet te bejme eshte ne Pc-e te akordohet sateliti qe kerkojme Eutelsat 16E.

Nga shkalla "O" rotullo antenen ne drejtim te Lindjes derisa te u paraqitet sinjali akustik pak a shume me i ndigjueshem se me pare.
Mund te vereni lehte se jeni ne poziten Orbitale qe kerkoni,ngase po sa te jeni largu nga pozita,sinjali akustik humbet.Tani,beje justifikim te Elevatorit derisa sinjali akustik te ndigjohet mire dhe paster.
Perforco mire elevatorin dhe me pas komplet Antenen satelitore.

_Pasi te keni berre perforcim te Paisjes jashtme dhe keni sinjal te mjaftueshem,u ka mbet te mereni me akordim te PC-e TV Kartes.
Nje morri te terre akordimesh te cilat duhen qe ne fillim te konfigurohen qe me vone cdo gje te keni nen kontrolle.
Te gjitha keto opcione do te u paraqiten vete dhe do te kerkohet nga ju te verifokoni a doni te beni istalim apo jo.
Kjo ndodhe vetem nese Pc-e i juaj eshte prodhim i ri ngase vete prodhuesi i Pc-se ne grafit karte dhe HD.keto opcione jan te vendosura dhe paraqiten qe ne momentin e instalimit te Hardwer PC-e Tv kartes te cilat me pare nuk kan qene te dukshme.
Me instalim te TV_PC-e Kartes dhe akordim te gjitha elementeve baze,Kompjutri i juaj eshte shendru ne Televizor, Video Recorder,DVD-fale softverit incizues ku cdo gje keni nen kontrolle dhe ju vendosni se cka doni te tretni ne DVD-CD.


----------------

(1) 2 3 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/9/11 12:54
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Freesoftware Resize Fotografi
Citat:

JoKeR ka shkruajtur:
Po kuptohet dhe prej qė ėshtė hapur kjo temė kam filluar te experimentoj mė shum nė kėtė drejtim...

I ngjan njė lloj kursi...dhe ėshtė shum praktik pėr tė mėsuar!

dhe nėse shoh dikund problem nuk do tė ngurroj edhe nė mp..pėr sqarime mė nė detaje...

JoKeR


Mundohem te jem sa me i thjeshte se kam mundesi te futem ne detaje te programit por nuk e shoh si te nevojshme pasiē neve na duhet praktika e programit e jo teoria.
U jam ne disponim per cdo pyetje,natyrisht do te pergjigjem aq sa kam njohuri ne cdo kohe.


----------------

(1) 2 3 »
Postuesi Nyjet
JoKeR
Postuar nė: 2007/9/11 12:51
Antarė Nderi
Anėtarsuar mė: 2007/7/2
Vjen nga: Neutral
Replika: 670
Re: Freesoftware Resize Fotografi
Po kuptohet dhe prej qė ėshtė hapur kjo temė kam filluar te experimentoj mė shum nė kėtė drejtim...

I ngjan njė lloj kursi...dhe ėshtė shum praktik pėr tė mėsuar!

dhe nėse shoh dikund problem nuk do tė ngurroj edhe nė mp..pėr sqarime mė nė detaje...

JoKeR


----------------
www.shqiponjat.ch

(1) 2 3 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/9/11 12:46
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Freesoftware Resize Fotografi
Citat:

JoKeR ka shkruajtur:
Ju falimenderit Valon pėr tė gjithė kėtė..!

JoKeR


Flm edhe per ty!
Shpresoj se u kam ndihmu sadopak...


----------------

(1) 2 3 »
Postuesi Nyjet
JoKeR
Postuar nė: 2007/9/11 12:27
Antarė Nderi
Anėtarsuar mė: 2007/7/2
Vjen nga: Neutral
Replika: 670
Re: Freesoftware Resize Fotografi
Ju falimenderit Valon pėr tė gjithė kėtė..!

JoKeR


----------------
<a href="http://www.shqiponjat.ch" target="_blank">www.shqiponjat.ch</a>

(1) 2 3 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/9/11 12:20
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Freesoftware Resize Fotografi
Program per zvogelim te fotografis per te i pershtat per vendosje ne web faqe,i thjeshte dhe mbeshtet si Jpg.poashtu edhe "bit map" permbajtje fotografish.Shume pak kohe do te ju duhet te gjeni te gjitha veglat e perpunimit te fotografive Jpg,ose Bitmap foto.
Thjeshtesia e ketij programi qendron aty qe per disa sekonda fotografia eshte zvogelu ne paramtra ose pixel qe keni vendos vete ku automatikisht percakton ne perqindje sa eshte zvogelu pixel formati i fotografis duke ruajte origjinalitetin e fotos,ngjyra,kontrast dhe drite.


Gjate eksperimentit qe kam be me kete program mora kete fotografi te pixel formati 629x412.Qellimi im ishte te zvogeloj kete fotografi ne format te pershtatshem per web faqe ku zakonisht perdoren pixel formate 500x350,po edhe me shume mvaresisht exploerit te web faqes.
Ne kutit ku edhe vendoset pixel formati vendosa keto te dhena 500x350,ne fund vete programi me dha perqindjen 80%minimizim te pixslave,dhe pixel formatin e minimizuar,499x327 pixel.
Vertet ai vlen te shkarkoni pa u ende te kerkoni imagechack apo ndonje te ngjashem imagewiver.

Versioni ne Aglisht dhe Gjermanisht.

http://www.foto-freeware.de/resize.php


----------------

(1) 2 3 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/9/4 13:43
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Movie Maker
Spot muzikore apo dasem familjare,ose ndonje skeq humori mund te bartet ne video maker por ,paraprakisht permbajtjet duhet memorizohen ne C"/ Permbajtje/Files.
Vendoset Cd me permbajtje ne CD/DVD Wiver dhe i gjithe materijali i inēizuar me pare memorizohet ne C:/Files/Datai/Permbajte,mvaresisht cilen gjuhe njihni,me pas vendoset ne nje nga direktoriumet si p.sh.My Video.ose hape dirktorium te ri/Ordner duke i dhene edhe emrin qe me vone te keni me lehte per te gjete.
Kjo metode eshte me e mire pershkak se ketu u jepet mundesia te beni korigjime ose prerje te matrijalit inēizuar nese nuk doni kete te publikoni.
Mundesia tjeter eshte nga CD/DVD Wiver direkt ne Movi Maker.Edhe ketu mundesit per te be korigjime ose prerje jane te mundeshme,por kete duhet te beni pasi te keni be Kopje ne Movi Maker,qe do te thote ,editim te gjithe materijalit te inēizuar ku do te merni seksuenca qe doni te hudhni ne Movi Maker dhe ne funde kur te keni hjek te gjithe materijalin e panevojshem,startohet me inēizim te filmit ne Movie maker.
Princi i punes ne Movie Maker eshte i ngjashen me Dia shou te fotografive te felmiura,vetem ketu perdoren veglatirekt film nga CD soe aparat,ose nga direktoriumi qe keni percaktu vete ne"Importo Video nga C:/ Programe,Datai/Files/Permbajtje.


----------------

(1) 2 3 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/9/1 11:48
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Panoram Free Program Autostitch
Kam perdore disa foto qe kam fotografu me kamer dixhitale.Ketu shihet kjarte se Auostitch ka marre vetem dy nga 6 foto qe kam vendos ne Autostitch image.
Natyrisht vereht edhe jo kualitieti i fotografis ne veqante ne mes te panorames ku edhe jan bashku dy foto per te kriju nje panorame.
Autostich eshte version demostrativ,dhe nese keni vendos te shkarkoni ne pc-e te juaj, athere perdorni link direkt te prodhuesit.Autostitch, per momentin demo verzoni eshte ne gjuhen angleze.

Verzioni demo;

http://www.cs.ubc.ca/~mbrown/autostitch/autostitch.html


----------------

(1) 2 3 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/8/31 13:23
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Panoram Free Program AutostitchJPG-fotografia Thethi eshte i piksel fromati 400x264.
Shkarkova kete program i cili nuk kerkon ndonje instalim te veqant perpos ekstrahim te gjitha permbajtet ne vend te cilin do te percaktoni vete,po me mire eshte te vendosni ne brovser.

Programi ne fjale ka shume aplikime, disa nga ato as une nuk i kuptoje,por me opcionin auto jep rezultate te shkelqyera.
Programi mbeshtet JPG-fotografi,krijon fotografi te formati te madhe per te cilin me vone duhet te perpunoni panorame si prerje dhe zvogelim te formatit qe deshironi,pastaj,nga shuem fotografi ben ngjitje te tyre keshtu krijon nje panorame fantastike dhe ne menyre automatike ben renditje te fotove,por edhe zgjedh vete se cila foto ku e ka vendin ne baze drites dhe kontrastit,por keni mundesi edhe vete te beni renditje.Panorama eshte i formati me te madhe se ne foto.

Autostitch,ben vete zgjedhje te fotografis ato qe i pershtaten dhe mu per ate preferoht qe te vendoson me shume fotografi "Autostitch Image File.
Eshte veshtire te kuptohen te gjitha opcionet,po edhe ne faze testi eshte programi dhe pritet qe me vone te sotisfikohet edhe me shume.
Ketu kam marre fotografi ambient nga suport rruga e arberit.Formatin e kam percaktu vete.Fotoigrafit ne shikim te pare duken te kualitetit te larte,mirpo sic kam theksu me larte,ne munges te drites dhe kontrastit te fotografive vetem kete e ka marre ne perpunim.Me nje fjale,per te kriju nje panoram ashtu si pritet duhet te jen fotot kualitative,perndryshe nuk mer asnje ne perpunim.
Selekcionimi i fotografive behet duke ndrydhe Ctrl+Strg,dhe me pas kliko me miucin "Vendos ose "OK",vete Autostitch aktivizohet,dhe pasi te kete zgjedhe fotografit duhet disa sekonda po edhe minuta te prisni derisa fotografija u qfaqet ne Paint.Me pas ju vte vendosni se a doni kete foto te perpunoni ne format me te vogel.Fotografia paraqitet me disa hapsira te zeza,mos u brengosni,terisa e fotoobjektit eshte rujte vetem qe duhet te mereni me prerje dhe eliminim te hapsirave te zeza.----------------

(1) 2 3 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/8/26 7:41
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Dia Video Shou
Movie Maker,ne princip kan edhe kapacitetin Output_dalje kur behet fjale per Movie te perdorimit privat, dhe nuk eshte me shume 1 MByte,por tek disa Movie maker ka mundesi me akordime shtese te rritet ne me shume Mbyte,mvaresisht nga prodhuesi,mjerisht keto Movie Maker nuk jan falas dhe cmimi i tyre eshte nga 100 dollare e me shume.Movie maker mund te beni edhe akordime tjera sipas deshires,por duhet patur kujdes nese permbajtjet dergohen permes postes elektronike,ketu duhet te permbahemi akordimeve standarde,pasic hapesira qe u dhene ne disponim ne Email Posten eshte nga 1 deri ne 2Mbyte,per kete mund te informoheni aty edhe ku keni Email adresen.
Pastaj,per te patur kualitet te projekteve rol kryesor luan edhe Grafit Karta ne Pc-e t`juaj.
Ketu kemi edhe Video Editoret 3D-3 Dimenzional te cilet mbeshtesin edhe forma te kompromituara si MPEG-2 dhe IMPEG-4.Pikerisht,per projekte me te medha si,filme,video direkte nga video camera,editime titullare ne Video Audia CD,prerje dhe montazhe po te cdo permbajtje qofte,edhe ketu rolin kryesor e ka Grafit Karta.


----------------

(1) 2 3 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/8/25 11:14
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Dia Video Shou
Per te qene foto albumi i juaj me interesant,dhe qe te njejtin te shkrini ne VideoCD te cilin me vone mund te shikoni edhe ne DVD Player,nuk eshte me rendesi formati i fotografise,bile te gjitha keto mund te vendosen ne cdo Video Format 4:6 dhe 9:16,por ketu duhet patur kujdes vetem standardi te cilin deshironi PAL apo NTSC.Evropa me shume sherbehet me PAL standard,por edhe DVD player mbeshtesin te gjithe formatet po edhe standardet ne te gjithe boten.

- Ne cdo projekt qe te merni,me pare ne Movie maker vendoset Audio klipi sipas deshires juaje por,per te qene edhe fundi dia video shou i sukseshem,i percjelle me muzike,me pare merni shenime te kohezgjatjes te Audio sinjalit.


Per ty - MyVideo

Re: Dia Video Shou
Audio sinjali qe kam perdore une gjate ketij montazhi eshte 03:40 sekonda,dhe per te ruajte proporcionet Audi Video qe ne funde te del i sukseshem Dia Video Shou Klipi,ne numer te fotografive qe kam shkarku ne Movie Maker kam percaktu edhe shpejtesin e cfaqjes te fotografive ne sekonda pjestu me Audio Sinjalin.Ne princip,Movie Maker nese merni verpime te krijimit te nje Dia Shou ne meny;Krijo Autofilm,ketu kemi te bejme me menyren automatike te percaktimit te cfshaqjes te fotografis me kohezgjatjen e Audio Sinjalit,mirpo kjo nuk ndodhe gjithmon,per ate me mire eshte qe vete te perckatoni ate.


----------------

(1) 2 3 »
Postuesi Nyjet
valoni
Postuar nė: 2007/8/24 14:19
Moderator
Anėtarsuar mė: 2006/8/31
Vjen nga: Nė toke more..!
Replika: 18253
Re: Movie Maker
Citat:

Princess ka shkruajtur:
Mos ke merak valon se e dim qe ti dine me mire!

Kalo mire.

Nuk eshte me rendesi sa di une.Me dergo linkun se jam kureshtarete di mso me i mire eshte se movie maker windovsØ.Flm!Nuk ja ka shes dituri askujt se ka qe dine me shume se une.


----------------

(1) 2 3 »
Threaded | Te vjetrat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme |

Regjistrohu qė tė postosh
Copyright © 2006 - 2014 shqiponjat.ch | Tė gjitha tė drejtat e mbrojtura |